Haber

Castillo taraftarları Peru’da havaalanını işgal etti

Peru’ayrıca geçen hafta görevden alınan ve şu anda gözaltında olan eski Devlet Başkanı. Pedro CastilloDestekçileri sokaklara döküldü.

Güneydeki Arequipa kentindeki Alfredo Rodriguez Ballon Havalimanı’nı yaklaşık 2 bin kişi işgal ederek havalimanına giden yolları kapattı. Göstericilerin havalimanındaki bazı yapıları ateşe verdiği ve kontrol kulesini işgal ettiği belirtildi.

göstericiler, Serbest Castillo ve ülkede erken seçimler. talep etti. Olayların ardından havalimanına çok sayıda polis sevk edilirken, polisle göstericiler arasında çıkan çatışmada 4 kişi yaralandı.

Yaklaşık 2 saat sonra polisin havalimanında kontrolü geri aldığı açıklanırken, pist ve çevresinde meydana gelen hasar nedeniyle havalimanının uçuşlara kapatıldığı bildirildi.

Ülkenin güneyinde olağanüstü hal ilan edildi

Devlet Lideri dina Boluarteolayların ardından protestoların yoğunlaştığı güney bölgelerde olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu ve Nisan 2024’te erken seçim yapılması için harekete geçileceğini duyurdu.

Peru’da 7 Aralık’ta Pedro Castillo Cumhuriyet Kongresi’ni feshetti ve Kongre bu karara uymadı ve Castillo oylamayla feshedilerek yerine Dina Boluarte getirildi. Castillo, olaylar sırasında Meksika Büyükelçiliği’ne sığınmaya çalışırken gözaltına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu