Haber

Muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti’nin Genel Sekreteri Tunus’ta gözaltına alındı

Tunus’ta muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti’nin Genel Sekreteri İsam el Şaabi’nin terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltına alınan Cumhuriyet Halk Partisi’nin resmi sosyal medya hesabından açıklama yayınlandı.

Açıklamada, “Cumhuriyet Partisi Genel Sekreteri Sayın İsam el-Şaabi, terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı.” ifadeler kullanılmıştır.

Açıklamada, gözaltı gerekçesine ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

Bir haftada çok sayıda siyasetçi, gazeteci ve STK temsilcisi gözaltına alındı

Nahda Hareketi’nin eski liderlerinden Abdülhamid el-Celasi, İş ve Özgürlükler için Demokratik Blok Partisi üyesi Hiyam et-Turki ve işadamı Kemal Latif, 13 Şubat’ta Tunus’ta “devlet güvenliğine komplo kurmak” suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. .

Nahda Hareketi tarafından 14 Şubat’ta yapılan açıklamada, Nahda Genel Başkan Yardımcısı ve eski Milletvekili Nureddin el-Bahiri ile Mozaik FM Genel Yayın Direktörü Nureddin Butar’ın gözaltına alındığı duyurulmuştu.

Gözaltı sürelerinin tamamlanmasının ardından Bahiri ve Butar’ın tutuklandığı açıklandı.

Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi’nin eski Büro Müdürü Fethi Kemmun’un da 16 Şubat’ta gözaltına alındığı bildirildi.

Tunus’ta muhalefetin çatısı olan Ulusal Kurtuluş Cephesi, siyasetçi ve gazetecilerin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle tutuklanmasını kınadı.

Tunus’ta bazı kesimler, Cumhurbaşkanı Kays Said’in 25 Temmuz 2021’de açıkladığı harika kararları “darbe” olarak nitelendiriyor ve ülkenin demokrasiden uzaklaştığını savunuyor.

uluderehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu