İş

Yapay Zeka İşe Alım Süreçlerini Zorlaştırdı!

yavaş yavaş hayatımızın her alanına entegre olmaya başlıyor. yapay zeka iş dünyasını da etkiledi. Günümüzde ChatGPT gibi yapay zeka botları ile oluşturulan CV sayısı az değildir. Ayrıca iş arayanlar da yapay zekadan yararlanarak işverenleri etkilemeye çalışıyor. Hepsi bu kadar, yapay zeka işe alım süreçlerideğişeceğini gösteriyor.

İngiltere’de insanların iş bulmasına yardımcı olan bir şirkette çalışan Adam Nicoll, yapay zekanın işe alım süreçlerini değiştirme sürecinden bahsetti. BBC’ye konuşan Nicoll, özgeçmiş veya başvuru mektubunun yapay zeka tarafından yazıldığını söyledi. anında anlaşıldı , çünkü saniyeler içinde oluşturulan içerik, başvuranın kişiliğine dair herhangi bir detay içermiyordu. Yani yapay zekada nesnellikbu işin uzmanları tarafından hemen anlaşılır.

İş bulmak zor olacak!

Adam Nicoll tarafından yapılan açıklamalara göre iş başvurusunda bulunanlar için ilk değerlendirme, sosyal medya aracılığıyla yapılmaya başlandı. Evet, yanlış duymuyorsunuz; Instagram ve LinkedIn hesaplarınız, başvurduğunuz firmaların İK birimleri tarafından titizlikle kontrol edilir. inceleme altında . Bu sayede kişiliğiniz hakkında bilgi edinilir. Ancak işe alım sürecinde tek etken sosyal medya hesapları değildir.

Açıklamaya göre patronlar yapay zekanın da etkisiyle işe alım sürecinde. teknolojik olmayan değerleme yöntemleri dönmeye başladılar. Bu içerikte; Adayın soyut niyet yetenekleri, adayın somut niteliklerinden daha fazla ön plana çıkmıştır. yüz yüze görüşmeler yapay zeka sayesinde yeniden patronların tercihi olmaya başladı. Bütün bunlar, yapay zeka nedeniyle iş bulmanın her zamankinden daha zor hale geldiğinin açık bir göstergesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu